Czujnik ruchu - Jak wybrać czujnik ruchu? Jaki najlepszy?

| 0 Komentarzy
Czujnik ruchu może być stosowany w wielu miejscach, a jego zadanie może się różnić. Sprawdź, jak go używać.

Czujnik ruchu jest podstawowym mechanizmem działania wielu urządzeń. Stosowany jest w systemach oświetleniowych, alarmach i innych inteligentnych rozwiązaniach. Znajdująca się w obudowie czujka, wykrywając ruch, uruchamia odpowiednią reakcję urządzenia. Szerokie zastosowanie detektora ruchu korzystnie wpływa na codzienne funkcjonowanie. Z pewnością poprawia komfort życia oraz zapewnia sprawne działanie systemów zabezpieczających.

Zastosowanie czujników ruchu

Czujnik ruchu ma bardzo szerokie zastosowanie i jest nieodzownym elementem wielu urządzeń przeznaczonych do montażu zewnętrznego i wewnętrznego. Na detektorze ruchu bazują systemy oświetleniowe i alarmowe. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które automatycznie inicjuje określoną reakcję na ruch. Na przykład czujnik ruchu do lampy, po rozpoznaniu w określonym polu widzenia ruchu, wywołuje działanie w postaci zapalenia się światła. Podobnie działa czujnik ruchu schodowy, który wykrywając ruch, automatycznie włączy oświetlenie schodowe.

Istnieją praktyczne rozwiązania, które łączą czujnik ruchu z innymi, jak na przykład czujnik ruchu i zmierzchu. Takie połączenie czujników wywoła odpowiednią reakcję tylko w określonych warunkach. W tym przypadku światło zapala się, gdy są spełnione dwa czynniki – po pierwsze musi zapaść zmierzch, a po drugie zostać wykryty ruch.

W celu zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa w zewnętrznym oświetleniu stosowany jest czujnik ruchu zewnętrzny, który często uzupełnia czujnik ruchu zmierzchu. Jeśli mowa o bezpieczeństwie, to w tym momencie należy wspomnieć o systemach alarmowych. Zastosowany w urządzeniach czujnik ruchu aktywuje alarm.

Rodzaje czujników ruchu

Urządzenia bazują na różnych technologiach, które zapewniają sprawne i niezawodne działanie urządzeń. Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić:

  • Czujnik ruchu PIR (Passive Infra Red), inaczej nazywany czujnikiem pasywnymi bazuje na promieniowaniu podczerwonym i wykrywa zmianę temperatury w swoim otoczeniu. Jest to inteligentna czujka, która potrafi odróżnić człowieka od nagrzanej lampy. Czujnik ruchu PIR bardzo dobrze sprawdza się między innymi w domowych systemach alarmowych, instalacjach automatycznego załączania oświetlenia i wentylacji. Żarówki z czujnikiem ruchu także bazują na czujniku PIR.
  • Czujnik aktywny emituje promieniowanie podczerwone i uruchamia się w momencie wykrycia zmian wiązki promieniowania. Zmiany może spowodować obecność ludzi lub zwierząt, czyli każdego stworzenia, które emituje ciepło. W przeciwieństwie do czujek pasywnych aktywne emitują promieniowanie podczerwone i analizują jego zmiany w polu detekcji – pasywne nie emitują promieniowania, a jedynie analizują zmiany. Wśród czujników aktywnych można wymienić mikrofalowy czujnik ruchu, który przenika przez plastik, drewno, szkło i inne cienkie materiały. Czujniki aktywne wykorzystywane są głównie w systemach alarmowych oraz jako czujnik ruchu do oświetlenia.
  • Czujka dualna jest połączeniem obydwóch rodzajów detekcji ruchu. Wykrywa zmiany promieniowania podczerwonego i promieniowania mikrofalowego. Ze względu na wysoką skuteczność działania czujka mieszana stosowana jest w systemach alarmowych. Urządzenie jest mniej podatne na fałszywe reakcje.

Jak wybrać czujnik ruchu?

Decydując się na zakup urządzenia z czujnikiem ruchu, należy rozważyć za i przeciw każdej technologii. Na pracę czujników mają wpływ panujące warunki atmosferyczne oraz wprowadzone ustawienia. Czujniki PIR zastosowane na zewnątrz budynku mogą działać gorzej w wyższych temperaturach. Są bardzo wrażliwe na ciepło wydzielane przez żywe organizmy, dlatego w sezonie letnim mogą pojawić się zakłócenia w prawidłowym odczytywaniu zmian temperatury. Natomiast czujniki aktywne, w tym mikrofalowy czujnik ruchu, świetnie sprawdzi się na zewnątrz, ponieważ jest odporny na wysoką temperaturę. Cechuje się wzmożoną wrażliwością na ruch – jeśli parametry zostaną nieprawidłowo określone, to czujnik ruchu będzie aktywować urządzenie wskutek drobnych ruchów. Najbardziej skuteczne będą urządzenia wyposażone w czujnik mieszany. Niestety w porównaniu do pozostałych rozwiązań jest to najdroższa technologia.

Zasilanie czujnika

Wśród czujników ruchu wyróżnia się urządzenia przewodowe lub zasilane bateriami. Warto pamiętać, że obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Bezprzewodowy czujnik ruchu nie wymaga stałego podpięcia do źródła prądu, więc będzie wybierany przez osoby, które nie chcą robić dziur w ścianach i przeciągać przewodów elektrycznych. Z kolei czujnik przewodowy zasilany prądem elektrycznym nie wymaga wymiany baterii lub akumulatora.

Czujnik ruchu na baterie

Największa zaletą czujnika ruchu na baterie jest montaż w miejscach, w których nie ma możliwości podłączenia urządzenia do sieci elektrycznej. Jest to bezinwazyjne rozwiązanie, które nie wymaga przeciągania przewodów elektrycznych, co często wiąże się z koniecznością kucia ścian. Czujnik ruchu na baterie może być zastosowany na zewnątrz lub wewnątrz budynku.

Przewodowy czujnik ruchu

Przewodowy czujnik ruchu jest przeciwieństwem bezprzewodowego. Jeśli chcemy zastosować takie rozwiązanie, to warto już na etapie ustalania rozkładu gniazdek i włączników zaplanować miejsce montażu urządzeń. Czujnik ruchu schodowy powinien być umieszczony przy klatce schodowej w dwóch miejscach – na parterze i piętrze. Natomiast czujnik ruchu alarmu najlepiej zamontować obok wejścia i w każdym pomieszczeniu z oknem lub drzwiami. Przy montażu należy pamiętać, aby czujniki ruchu typu PIR nie kierować na okna i elementy wentylacji.

Tryb pracy

Dostępne na rynku urządzenia z czujnikiem ruchu są wyposażone w dodatkowe opcje. Na przykład czujnik ruchu schodowy z czujnikiem zmierzchu umożliwia automatyczne włączanie światła schodowego w kilku scenariuszach. Oczywiście funkcjonalność urządzenia zależy od wybranego modelu, a im więcej opcji posiada, tym cena jest wyższa. Ciekawym rozwiązaniem są także żarówki z czujnikiem światła, które po wykryciu ruchu, automatycznie włączają oświetlenie. Czujniki światła montowane w lampach świetnie sprawdzają się w publicznych toaletach, nad garażem, na strychu czy w piwnicy.

Kąt detekcji

Kąt detekcji to parametr, który określa maksymalny zasięg działania urządzenia. Im większy kąt detekcji, tym obszar jest większy. Każdy z czujników ruchu ma określoną przez producenta maksymalną wysokość montażu urządzenia. Jeśli chcemy, by urządzenie prawidłowo reagowało na ruch, to należy trzymać się wyznaczonych parametrów. Przy montażu urządzenia, na przykład czujników ruchu schodowego, należy pamiętać, aby miejsce zainstalowania czujnika nie znajdowało się zbyt blisko korytarza. Źle wybrane miejsce montażu w połączeniu z dużym zasięgiem urządzenia sprawi, że światło będzie włączać się przy każdym ruchu.

Zabezpieczenia

Czujniki są wyposażone w różnego rodzaju zabezpieczenia, które korzystnie wpływają na pracę urządzeń. Na przykład czujnik ruchu schodowy zawiera blokadę przed dziećmi. Zablokowane urządzenie nie jest podatne na zmiany, które mogłyby wywołać włączane przez dzieci przyciski. Poza tym czujnik ruchu powinien być odporny na działanie warunków atmosferycznych. Stosowane na zewnątrz cechują się wysoką klasą odporności na zachlapania oraz niskie i wysokie temperatury.

Jak podłączyć czujnik ruchu?

Jak podłączyć czujnik ruchu? Przede wszystkim sposób podłączenia urządzenia zależy od rodzaju jego zasilania. Czujnik przewodowy wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Jednak zanim rozpoczniemy jakąkolwiek czynność, w pierwszej kolejności należy zapoznać się z dołączoną instrukcją producenta. Po podłączeniu przewodów do czujnika ruchu ostatnim krokiem jest odpowiednia regulacja. W przypadku czujników bezprzewodowych instalacja nie jest aż tak skomplikowana, ponieważ nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Przed montażem warto zapoznać się z zaleceniami producenta.

Jak ustawić czujnik ruchu? Regulacja czujnika ruchu odbywa się przy pomocy oznakowanych pokręteł. W zależności od modelu i urządzenia regulację można ustawiać ręcznie. Przekręcając pokrętło, zmieniamy parametry działania urządzenia.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Smartdom - Wtyczki - Domofony

4,9
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.